Slovenská ekonomika v súčasnosti smeruje k ekonomickým ukazovateľom, ktoré pre našu krajinu znamenajú dobrú ekonomickú perspektívu. Očakávania ekonómov hovoria za všetko. Už o tri roky má nezamestnanosť Slovákov klesnúť na 7,3 %, čo najmenej v novodobej histórií Slovenska. Platy majú stúpnuť o 17,6 % v priebehu štyroch rokov, čím priemerná mzda na Slovensku dosiahne úroveň 1 048 eur. Ročná inflácia, ktorá by mohla znehodnotiť rast platov, by sa mala nasledujúce štyri roky pohybovať iba v rozpätí od 0 až do 2 %.
Tieto dobré ekonomické vyhliadky môže Slovensko dosiahnuť len pri stabilnej a kompetentnej vláde. Pozitívne hospodárske výsledky našej krajiny môže ohroziť vznik vlády, v ktorej bude zastúpené množstvo malých pravicových strán. Pravicové neoliberálne a neokonzervatívne subjekty sa budú vedieť zhodnúť len na drastických ekonomických opatreniach, ako napr. zrušenie minimálnej mzdy, plošné dvíhanie daní, zvýšenie cestného mýta či spoplatnenie dennej formy vysokoškolského štúdia.
Popri tom pravicová koalícia odmietne akékoľvek prosociálne opatrenia a zlikviduje všetkých 30 opatrení z prvého a druhého sociálneho balíčka vrátane nižšej DPH na vybrané potraviny či cestovania vlakmi pre študentov a dôchodcov zadarmo. Zároveň odmietne realizáciu 10 opatrení z tretieho sociálneho balíčka, vrátane zavedenia 13. penzie pre slovenských dôchodcov či autobusov k vlakom zadarmo.
Ak sa k tomu všetkému pridá neschopnosť pravicového kabinetu dohodnúť sa na politických a ekonomických prioritách na nasledujúce štyri roky, ťažkopádne a zdĺhavé vyjednávania medzi jednotlivými pravicovými stranami v situáciách, ktoré si budú vyžadovať razantný postup či akcieschopné riešenia, napr. pri riešení migračnej krízy či vojny na Ukrajine, tak aj tie najlepšie ekonomické prognózy sa môžu ľahko stať minulosťou.
Pre Slovensko je nanajvýš dôležité mať v turbulentných časoch stabilnú a zodpovednú vládu, ktorá vie dynamicky a efektívne reagovať na rýchlo meniacu sa realitu nielen na Slovensku ale hlavne vo svete.
V minulosti sa pravicové vlády na Slovensku neslávne podpísali na obludnej privatizácií strategických štátnych podnikov za hlboko podhodnotené trhové ceny sprevádzané podozreniami z obrovskej korupcie, na vysokom zdražovaní energií či na drastickom zvyšovaní daní.
Pevne verím, že slovenskí voliči nemajú krátku politickú pamäť a nedopustia v blížiacich sa voľbách návrat veľkého pravicového zlepenca k moci, ktorý by pre našu krajinu a občanov znamenal len ďalšie ožobračovanie ľudí a ekonomickú stagnáciu Slovenska.